Petr – Nemám a nikdy jsem neměl potřebu se rvát

petrskoch (2)

Odmala jsem se věnoval čas od času nějakému sportu: karate, plavání, veslování, fitness, kickboxu… Vyrůstal jsem napůl na pražském sídlišti a napůl na vesnici kousek za Prahou v době, kdy nejlepší elektronika, která by nás udržela doma na zadku, byla barevná televize. Převážnou část dětství jsem tedy strávil venku na kole nebo jen tak pěšmo. Pohyb mi nebyl nikdy cizí.

V jednom ze svých vzácných období bez sportu jsem se dozvěděl o možnosti chodit na sebeobranu, mně v té době nic neříkající krav magu. Jelikož se mi vždy bojová umění líbila (i když, jak jsem pak zjistil, krav maga přímo bojové umění není) a hlásili se také dva mí přátelé, neváhal jsem a přihlásil se. Hned od začátku mě tréninky bavily. Překvapilo mě, že nezáleží jen na správných pohybech, abych fyzicky odrazil útočníka, ale i na psychické stránce, kdy se naučíte rozpoznat blížící se potenciální konflikt, vědět, co v tu chvíli dělat, jak se zachovat či naopak nezachovat. Ostatně to byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl pro sebeobranu a ne nějaký bojový systém. Často jsem se totiž dostával do různých konfliktních situací, ať už verbálních nebo fyzických (naštěstí ne jako hlavní účastník) a upřímně řečeno jsem nevěděl, co mám v těch chvílích dělat. Velmi mě to stresovalo a samozřejmě jsem z toho měl strach. Nemám a nikdy jsem neměl potřebu se rvát, chtěl jsem se vždy jen umět ubránit a vědět, jak v dané situaci reagovat nebo alespoň umět dát najevo, že to se o to pokouším, protože to už je 50 % techniky sebeobrany.

Je to něco, co vám dodá odvahu a sebevědomí. Sebevědomí, které nehraje roli jen na „bojišti“, ale i v běžném životě. I tak to opravdu funguje. Součástí tréninků je právě i práce se sebevědomím a egem, což velice oceňuji. Dle mého názoru je to velice důležitá část trénování, aby z vás nebyla jen „dutá mlátička“. Musíte totiž umět se nejen ubránit, ale i v případě nutnosti ránu dát. Líbí se mi, že součástí výuky jsou různé údery či kopy, jež mají prapůvod v boxu či thai boxu.

petrskoch (1)

Ostatně z toho vychází původ krav magy – výběr těch nejúčinnějších a relativně jednoduchých technik různých systémů bojového umění a sportu. Z toho důvodu může krav magu začít dělat dle mého názoru kdokoli, v jakémkoliv věku i bez předešlých znalostí bojových umění. Už od začátku se učíte velmi účinné techniky fungující v reálném světě. Nácvik takových technik a taktického myšlení či simulace stresových a dalších reálných situací jsou nedílnou součástí hodin krav magy.

Osobně mám nejradši dvě techniky trénování: Obranu proti více útočníkům (2 – 4), útočících např. úderem, kopem, škrcením nebo nožem naráz, a obranu proti více útočníkům (třeba i patnácti) stojícím kolem vás, kdy vždy jeden z nich, vám neznámý (a také neviditelný, protože před útokem máte zavřené oči), proti vám zaútočí libovolným stylem. Toto se totiž nejvíce blíží opravdové realitě a ne ringu, kde jsou daná pravidla a jde jeden proti jednomu.

petrskoch (3)

Je jasné, že krav maga není a nemůže být řešením všech situací. Přesto, i kdyby alespoň jednou někomu pomohla, pak stojí za to ji trénovat… A také je to prima odreagování od všedních starostí. Seznámíte se s novými lidmi, navážete nová přátelství a v neposlední řadě uděláte něco pro své zdraví a tělo.