Gabriela ,,Být schopná ochránit ty, na kterých mi záleží.“

037

Většina mých známých byla překvapena, když jsem se dala na krav magu, neboť celý život jsem se závodně věnovala moderní a estetické skupinové gymnastice. Od ladného elegantního pohybu, kde narovnaná záda a ramena dole jsou základem, k tvrdé síle, kde do vás naopak hučí, že ramena musíte držet u brady za každou cenu, je to celkem skok. A přesto to byl pro mě krok správným směrem. Odmala mě totiž lákala bojová umění (karate, kung-fu, taekwondo…), ale kvůli gymnastickému vytížení na ně zkrátka nebyl čas.

O krav maze jsem slyšela již dříve, nikdy jsem se o ni ale hlouběji nezajímala. Zlom nastal na konci roku 2013, kdy jsme slavili Silvestra s kamarády na chatě. Jeden z nich se krav maze věnoval. Zaujalo mě to a poprosila jsem ho, jestli by mi něco z toho neukázal. Z prvotních nesmělých sebeobranných technik se strhl krutý boj, kdy jsme se prý po zemi váleli takovou rychlostí, že kamarádi nebyli s to rozeznat, kdo je kdo. Ráno jsem se sice probudila s takovými modřinami, že jsem vypadala jako dítě pravidelně týrané přinejmenším všemi členy rodiny, ale v sobě jsem měla neuvěřitelně uspokojivý pocit a věděla jsem, že to je TO, co chci dělat. Proto jsem neváhala a hned v lednu po návratu do Prahy jsem zjišťovala, kam se můžu jít zapsat, přičemž jsem do toho uvrtala ještě svoji kolegyni. Trénujeme spolu pod vedením Tomáše Bezuchy v Krav Maga Zone a v lednu to budou dva roky.

Největší pokrok na sobě pozorujete během prvních dvou měsíců, kdy vám připadá, že ještě jeden další měsíc a E-level máte v kapse. Ovšem jen do té doby, než uvidíte trénovat pokročilé! To vám pak spadne brada a zjistíte, že vaše dovednosti jsou teprve v plenkách, ale o to více vás namotivují k dalšímu trénování, protože tohle přece chcete taky umět. Takovou frajersky vypadající vychytávku jako loket z otočky se zkrátka chcete naučit!

Ale teď vážně. Jakmile se ostatní dozví, že děláte krav magu, mají na vás tisíce otázek. První například, proč jste se rozhodli právě pro tento „sport“. Vždyť ani nemá žádná pravidla, údery jsou neférové a nedá se v něm závodit. Na to jim odvětím, že krav maga není klasický sport, ve kterém soutěžíte, někoho porážíte a vítězíte. Krav maga je v první řadě sebeobranný systém, který vám má pomoci přežít. Nic víc v tom nehledejte. Také se často setkávám s negativním postojem, že krav maga vychovává agresivní rváče, kteří jakýkoli konflikt okamžitě řeší bitkou. Opak je ovšem pravdou. Na prvních lekcích krav magy jsme se dozvěděli pár základních pravidel:

  1. Pokus se nejprve spor vyřešit slovně, snaž se za každou cenu uklidnit situaci.
  2. Pokud to jde, zdrhej a nehraj si na hrdinu.
  3. Přepadne-li tě někdo a chce tvoje peníze, přičemž ti vyhrožuje třeba nožem, v klidu mu ty peníze dej. Nestojí ti za to, abys kvůli nim přišel o život.

Tato pravidla indikují, že se nejedná vždy nutně o nelítostný boj plný „neférových úderů“ (rozkrok, oči, krk), ale že nás krav maga mimo jiné učí také rozumnému, klidnému uvažování a co nejstřízlivějšímu vyhodnocování situace.

Druhou nejčastější otázkou je: „A myslíš, že by ses dokázala ubránit?“ Na to nejsem schopna odpovědět, protože jsem se díkybohu zatím v takové situaci neocitla. Možná ano, možná ne. Co jsem ale schopna s určitostí říct, je to, že mám mnohonásobně větší šanci se ubránit, než jsem měla dříve. A to není úplně marné.

To je také jeden z důvodů, proč se krav maze věnuji. Od té doby, co trénuji, se po ulicích pohybuji značně sebevědoměji. Člověk si připadá, že z něj vyzařuje jakási skrytá hrozba, která ostatní odrazuje od toho, aby si na vás něco zkusili (i když já prý při své výšce vypadám spíše komicky, když se snažím tvářit výhrůžně, jak mi hned sdělil můj bratr). Na druhou stranu, po těch nekončících drilech, které vám zdokonalují postřeh a učí vás předvídat, se z vás postupně stane více či méně paranoidní osoba, která neustále očekává útok z jakékoli strany. Podezřele se koukáte i na batole v kočárku dumlající dudlík. Mluvím samozřejmě s nadsázkou! Ale trochu to na sobě pozoruji a mí kamarádi také a občas se mi kvůli tomu smějí. Že prý jsem paranoik, který určitě spí s nožem pod polštářem. Tak daleko jsem to sice nedopracovala, ale já jim vždycky říkám, že raději být připravený, než zaskočený, což se snadno může stát osudným.

Mým cílem a vlastně dalším z důvodů, proč jsem s krav magou začala, je umět ochránit třetí osobu. Nemyslím tím dělat osobní ochranku Schwarzenbergovi a obětavě se vrhat před letící kulky. Mám na mysli být schopná ochránit ty, na kterých mi záleží. K čemu mi je, že se budu umět ubránit, když svým blízkým v ohrožení umět pomoct nebudu? Zvláště aktuální je to pro ty, kteří mají rodinu a malé děti, a myšlenka, že jim někdo ublíží, je pro ně neúnosná.

Závěrem bych jen chtěla říct, že pokud máte podobné smýšlení jako já, neváhejte a začněte s krav magou co nejdříve, nebudete litovat. A pokud vám nejde o to se naučit bránit, ale chcete třeba jen nabrat svaly a zlepšit kondičku, garantuju vám, že to zabírá lépe než kdejaká posilovna. Ovšem musíte počítat s tím, že z tréninků se budete plazit po čtyřech. Kida!